Foto: Per Wiklund
SSL-Herr

Träningsmatcher SSL Herr – lag för lag

Träningsmatcher, datum och resultat SSL Herr.

Säsongen 2018/19 närmar sig och de förberedande träningsmatcherna inför seriestart är igång. Så här träningsspelar lagen i SSL Herr.

*Schemat är inte komplett och kommer att uppdateras

IBK Dalen Logo

IBK Dalen

13/6 Sparta Praha-Dalen. 2-12
15/6 Dalen-Slovakien. 6-2
17/6 Dalen-Linköping. 8-7
17/6 Dalen-Technology Florbal. 5-10
2/8 Dalen-Gamla Stan. 10-5
15/8 Dalen-Team Thorengruppen eller Umeå City
5-9/9 Scandic Cup

IBF falun logo

IBF Falun

9/8 14:00 Tatran Teka Stresovice-Falun
9/8 19:00 Falun-Unihockey Tigers Langnau
10/8 10:40 HU-FA Panthers Otrokivice-Falun
11-12/8 Placeringsmatcher Czech Open

Logo Helsingborg

FC Helsingborg

4/8 13:00 Helsingborg-Malmö. 7-3
18/8 14:00 Jönköping-Helsingborg
24-26/8 Cup Mainfeld, Schweiz
4/9 19:00 Växjö-Helsingborg
8/9 15:00 Warberg-Helsingborg
12/9 19:00 Helsingborg-Mullsjö

Höllvikens IBF logo

Höllvikens IBF

9/8 Zug United-Höllviken
9/8 Erä Viikingit-Höllviken
10/8 Höllviken-FbS Behemians
11-12/8 Placeringsmatcher Czech Open
31/8 19:00 Höllviken-Lindås

JIK logo

Jönköpings IK

16/8 Jönköping-Mullsjö
18/8 Helsingborg-Jönköping
25-26/8 Sibylla Games
1/9 Jönköping-Craftstaden
8/9 Jönköping-Linköping

FBC kalmarsund logo

FBC Kalmarsund

3/8 19:30 Linköping-FBC Kalmarsund. 4-1
4/8 13:00 Linköping-FBC Kalmarsund. 8-6
25-26/8 Sibylla Games

Lindås Logo

Lindås IBK

17/8 19:00 Mölndal-Lindås
18/8 1400 Lindås-Lerum
25/8 16:15 Lindås-Greaåker
31/8 19:00 Höllviken-Lindås
12/9 19:00 Lindås-Växjö

Linköping logo

Linköping IBK

13/6 Technology Florbal-Linköping. 7-2
15/6 SB Welhot-Linköping. 4-9
16/6 Linköping-Parta Praha. 7-5
17/6 Dalen-Linköping. 8-7
3/8 19:30 Linköping-FBC Kalmarsund. 4-1
4/8 13:00 Linköping-FBC Kalmarsund. 8-6
11/8 12:00 Linköping-Örebro
17/8 EräViikinit-Linköping
19/8 Westend Indians-Linköping
24-26/8 Linköping-(motstånd ej klart)
8/9 Jönköping-Linköpong
14/9 Linköping-AIK

Mullsjö AIS logo

Mullsjö AIS

16/8 Jönköping-Mullsjö
25-26/8 Sibylla Games

Pixbo Wallenstam logo

Pixbo Wallenstam IBK

3/8 13:30 Pixbo Wallenstam-Fagerhult. 4-3
9/8 13:00 Sparta Praha-Pixbo Wallenstam. 
9/8 18:00 Pixbo Wallenstam-Floorball Thurgau.
10/8 08:40 Tempish Vitkovice-Pixbo Wallenstam
11-12/8 Placeringsmatcher Czech Open
16/9 14:00 Pixbo Wallenstam-Warberg

sirius logo

IK Sirius IBK

12/8 15:00 Sirius-AIK
17/8 18:30 Storvreta-Sirius
25/8 15:00 Sirius-Karlstad

Logo Storvreta

Storvreta IBK

17/8 18:30 Storvreta-Sirius
19/8 14:00 Storvreta-Örebro
25-26/8 Sibylla Games
6-9/9 Träningsläger i Finland

Växjö ibk logo

Växjö IBK

9/8 19:00 Växjö-Lagan
16/8 19:00 Växjö-Warberg
23/8 18:30 Växjö-Grasshoppers
25/8 17:00 Växjö-Mullsjö
26/8 Placeringsmatch Sibylla Games (Storvreta/Kalmarsund/Jönköping)
4/9 19:00 Växjö-Helsingborg
8/9 14:30 Växjö-Visby
12/9 19:00 Lindås-Växjö

Örebro Kings logo

IBF Örebro

11/8 15:15 Linköping-Örebro
16/8 19:15 Karlstad-Örebro
19/8 14:00 Storvreta-Örebro
26/8 16:00 Örebro-Strängnäs
1/9 12:15 Örebro-AIK
9/9 15:00 Örebro-Djurgården

Saknas någon match? Mejla till jonathan@ibnytt.se 

*Artikeln uppdateras med fler matcher 

Jonathan Rudman

Ansvarig utgivare ibnytt.se. Kontakta mig för frågor eller feedback: jonathan@ibnytt.se, twitter: @jonathanrudman

Kommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar.

Fler artiklar