Foto: Per Wiklund
Jönköpings IK

SSL-guide: Jönköpings IK

Jönköpings IK - Spelartrupp, nyförvärv, förluster och kommentarer.

Förra årets nykomlingar Jönköping byter ledarstab där Jakob Olofsson Adelin tar över efter Niklas Pålsson. Ett Jönköping som fortsätter på föreningens inslagna strategi med att lyfta upp spelare från klubbens division 1 lag. Dock en osäkerhet i truppen nu Jönköping inte klarar elitlicensen och löneutbetalningar har stoppats. Skulle Oskar Malmgren få lämna så är det blir det ett tungt tapp. Premiärderbyt kommer inte ge några svar men några matcher in kommer årets Jönköping att få bekänna färg. 

Förra årets resultat

10:a i serien och missade slutspel

Kommentar från ibnytt.ses redaktör Jonathan Rudman: 

— Hade det varit början av augusti hade jag formulerat mig som ett spännande Jönköping där ett ungt lag ska ta nästa steg. Senaste veckornas turbulens utanför planen med en handbroms i ekonomin från styrelsen kommer såklart att påverka. Tre spelare lämnar och det måste ändå finnas en osäkerhet i truppen. Hur kommer gruppen reagerar när det bli förluster och flera långa resor på kort tid. JIK åker inte ut, men det kommer vara nära.

Nyförvärv

Johannes Hjertén, målvakt (Tranemo), Gustav Johansson, back (Jönköping Ungdom), Simon Hedin, forward (Jönköping Ungdom), Joel Nyström, forward (Jönköping Ungdom), Edvin Skogward, forward (Jönköping Ungdom), Felix Millton, back (Jönköping Ungdom), Olle Hemmingberg, forward (Jönköping Ungdom)

Förluster

Jesper Ekström, forward (Onyx), Adam Hjalmarsson, back (slutar), Filip Bergman, målvakt (Onyx), Jacob Larsson, forward (Jönköping Ungdom), Tobias Zälle (Fagerhult Habo på lån)

Kommentar tränare Jakob Olofsson Adelin, Jönköpings IK

– Vi har inte satt målet tillsammans än och nu är vi såna som bara jobbar på mål som vi själva kan påverka och så kommer det vara under säsongen. Givetvis är vårt grundmål att eta- blera oss i SSL och ta nästa steg. Vi sätter inget tak uppåt. Det är väldigt inspirerande att få jobba med det här laget för man vet inte vart det tar vägen, det blir en spännande säsong på många sätt.

Tränarens tabell 

1. Storvreta IBK
2. IBF Falun
3. Mullsjö AIS
4. Linköping IBK
5. Pixbo Wallenstam IBK
6. Växjö IBK
7. FBC Kalmarsund
8. IBK Dalen
9. Höllvikens IBF
10. Jönköpings IK
11. FC Helsingborg
12. IK Sirius IBK
13. Lindås Rasta IBK
14. IBF Örebro

Spelartrupp

Nr Förnamn Efternamn Positiion L/R Födelseår
34 Johannes Hjertén MV R 1990
72 Gustav Jansson MV R 1991
4 Olle Hemmingberg B L 2000
16 Filip Åkerblom B/F R 1997
27 Anton Hedin B L 1995
37 Gustav Johansson B L 1999
50 Emil Nielsen B L 1998
54 Oskar Malmgren B R 1998
55 Johan Uhlin B L 1997
65 Robin Raske B R 1994
88 Felix Millton B L 2000
7 Otto Weidman C L 1998
9 Hannes Blomkvist C L 1995
15 Edvin Skogward C/F L 2000
70 Tobias Zälle C L 1997
5 Joel Wadsten F/B R 1993
6 Joel Nyström F L 2000
17 Simon Karlsson F L 1999
24 Martin Glimberg F R 1993
42 Simon Hedin F R 1998
57 Rickard Hessmer F L 1990
87 David Östergren F L 1987

Jonathan Rudman

Ansvarig utgivare ibnytt.se. Kontakta mig för frågor eller feedback: jonathan@ibnytt.se, twitter: @jonathanrudman

Kommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar.

Fler artiklar