Schweiz U19-damernas VM-grupp är klar inför världsmästerskapet i maj 2027. Laget möter Sverige, Danmark och Lettland i gruppspelet hemma i Zürich och Winterthur.
Gruppschemat fastställdes efter lottningen på fredagen. Sverige är ett särskilt intressant motstånd för schweiziskan – laget förlorade mot svenskarna i VM-semifinalen tidigare i vår. Danmark besegrade schweiziskan klart i gruppspelet vid samma tillfälle, medan Lettland utgör ett tredje hungry team enligt tränaren Sarah Renggli.
Schweiz inledde VM-kampanjen på fredagen med en tung 0–6-förlust mot Tjeckien. Trots att laget arbetade sig in i matchen och skapade flera målchanser utan att lyckas fullfölja dem, höjde Tjeckien på takten i tredje perioden. "Man har sett att matchen inte var så tydlig som resultatet," konstaterar Renggli. "Vi spelade ett modigt innebandy framåt, arbetade oss fram till chans efter chans, men kunde inte belöna oss ännu. Det braucht Zeit när man står i början av en kampanj."
Schweiz får en omedelbar chans till revansch på söndagen. Världsmästerskapet arrangeras den 19–23 maj 2027. Spelschema presenteras enligt planerna i oktober.