Salibandyliiton har beviljat élitlicenser för säsongen 2026–27 till alla 24 F-liigalag och 26 Inssi-Divarilag. Hawks ansökan om att få spela vissa matcher i Myllypuros AC godkänndes inte, medan SB Vantaa fick tillstånd att spela sina hemsamlingar på Myyrmäen urheilutalolla.
F-liigans olosuhdevaatimingar har preciserats inför kommande säsong. Minimikravet för publik i herrarnas serie sänks från 800 till 600 åskådare. Damernas serie behöver 250 platser för runkoserien. Den viktigaste förändringen är att alla proffsmatcher från och med nästa säsong spelas med minst 1,1 meters säkerhetszoner runt planen, vilket kan föranleda att spelplanen minskas.
För att säkerställa långsiktig utveckling har Salibandyliiton inlett ett omfattande arbete kring framtida olosuhdestandards. En ny arbetsgrupp för licenser och olosuhdevillkor börjar förbereda kriterier som träder i kraft säsongen 2029–30. Målet är att ge klubbar och arenörer tillräcklig tid för planering och utveckling av anläggningar i stället för att justera krav säsong för säsong.