Källa · Innebandymagazinet

Vägrar AI-kameran: ”Då går vi ner ett par klasser i kvalitet”

ovrigt#Vetlanda IBK#AI-kameror#tv-produktion

Medan nästan hela svensk elitinnebandy övergått till AI-styrda kameror går Vetlanda IB en egen väg – och driver en tv-produktion som faktiskt går med vinst.

Vetlanda, som nyligen klev upp i herrallsvenskan, sänder sina matcher med en människostyrd huvudkamera tillsammans med två fasta kameror bakom målburen. Ordförande Clas Löfkvist förklarar att klubben redan körde denna lösning när de spelade i tvåan, och att investeringen på mellan 50 000 och 100 000 kronor inte är oproportionerlig när man använder ideella krafter. "Då tappar man ju kostnaderna," säger Löfkvist. Förra säsongen genererade Vetlandas sändningar omkring 50 000–60 000 kronor i intäkter.

Beslutet att fortsätta med egen produktion har skapat friktioner med SolidSport, som driver Innebandy Play. En stridpunkt är att Vetlanda använder sin egen hallklocka istället för SolidSports version. "De ville att vi skulle köra deras koncept rakt av, men då går vi ju ner ett par klasser i kvalitet på sändningen," säger Löfkvist. Han menar att AI-kameran har begränsningar som påverkar tittarsiffror negativt.

Med egen kommentator och möjlighet till spelarintervjuer erbjuder Vetlanda något som AI-lösningen inte tillhandahåller. Löfkvist uppmanar Svenska Innebandyförbundet att stötta klubbar som vill göra egen produktion, och hävdar att lösningen är enklare än många tror – förutsatt att man har tillgång till intresserade ideella krafter.

Läs hela artikeln på Innebandymagazinet

Öppnas i ny flik på innebandymagazinet.se

Relaterade nyheter