Källa · Salibandy.fiÖversatt från finska

Suomalainen Kirjakauppa och Suomen Salibandyliitto utmanar skolelever att läsa och röra sig vid VM

Originaltitel: Suomalainen Kirjakauppa ja Suomen Salibandyliitto haastavat koululaiset lukemaan ja liikkumaan MM-kisoissa

landslag#VM#Suomen Salibandyliitto#maskot

Suomalainen Kirjakauppa och Suomen Salibandyliitto startar ett samarbete som syftar till att kombinera två viktiga teman för skolungdomars välbefinnande: läsning och rörelse. Höjdpunkten blir en match under innebandy-VM i december där tusentals elever kan delta i en unik utmaning.

Matchen spelas mellan B- och C-gruppens lag i semifinal på Tampere Hakamets onsdagen den 9 december klockan 10. Entrébiljetten till matchen är barnets favoritbok. Under första pausen får barn försöka sätta ett världsrekord i läsning när hela VM-publiken läser sina medtagna böcker samtidigt. I andra pausen deltar hela arenan i en gemensam rörelseaktivitet från sina platser. Evenemanget är öppet för alla finska skolor och anmälan startar i början av november.

Samarbetet inleds snabbt med en namnkonkurrens för VM-maskoten, som är en rävfigur designad av författaren och illustratören Mauri Kunnas. Maskoten får sitt namn via tävling som startar onsdagen den 14 oktober. Som del av samarbetet presenteras Finlands herrlandslag i innebandy på Suomalaisen Kirjakaupans flaggskeppbutik på Aleksantersgatan i Helsingfors tisdagen den 3 november klockan 13. Dessutom kommer landslagsspelarna att lämna läsningsvink i Suomalaisen Kirjakaupans butiker runt om i Finland, och maskoten samt spelare från landslaget kan hittas på Helsinki Bokfestival torsdagen den 22 oktober.

Läs hela artikeln på Salibandy.fi

Öppnas i ny flik på salibandy.fi

Relaterade nyheter