Källa · Salibandy.fiÖversatt från finska

IFF ändrade tolkningen av smyckesregeln – Innebandyförbundet instruerat domare

Originaltitel: IFF muutti korusäännön tulkintaa – Salibandyliitto ohjeistanut erotuomareita

ovrigt#IFF#regelfråga#smyckeregler

Innebandyförbundet IFF har ändrat tolkningen av reglerna för smycken och piercingar. Enligt den nya tolkningen är smycken som inte går att ta bort samt färska piercingar och öronsmycken tillåtna även under läkningstiden.

Den nya regelsamlingen från IFF trädde i kraft den 1 juli 2026 och kommer att följas i Svenska Innebandyligan från säsongen 2026–27. Den uppdaterade tolkningen av regel 405/1 publicerades den 14 oktober och tar hänsyn till situationer där smycken inte går att ta bort eller då en piercing ännu läker. En septumpiercing kan ta 6–12 månader att läka, och att ta bort smycket för tidigt kan leda till att piercinghålet växer igen.

I båda fallen ska smycken täckas med sportejp när det är möjligt. Smycken som är gömmda under sportkläder eller skyddsutrustning behöver inte täckas. Svenska Innebandyligan har gett domarna instruktioner baserat på IFF:s ändring och dessa träder i kraft omedelbar på alla serienivåer. Domaren behöver inte kontrollera om spelarens uppgift om behovet av att täcka smycket med tejp är sann.

Läs hela artikeln på Salibandy.fi

Öppnas i ny flik på salibandy.fi

Relaterade nyheter