Källa · Schweizer UnihockeyÖversatt från tyska

Sommarserie: Julija Rozite

Originaltitel: Sommerserie: Julija Rozite

ovrigt#Julija Rozite#Chur United#sommarserie

Latviska innebandy­spelaren Julija Rozite inleder sin andra säsong med Chur United och berättar om sommarens äventyr, träningsupplägg och framtidsmål.

Rozite tillbringade sommaren med en resa till Japan, där hon och hennes sällskap under 15 dagar gick 225 kilometer för att se så många platser som möjligt. Innan säsongen startar spenderar hon också två veckor i sitt hemland Lettland för att samla kraft tillsammans med familj och vänner. På sin bucket-list finns bland annat ett Pitbull-konsert och att prova en klätterväg för första gången.

För att hålla sig sval under värmeböljan har Rozite simmat i den kalla Rhen-älven i Chur efter träningarna. Vid sidan av innebandy tränar hon även fotboll när tillfälle ges och älskar att simma. I Chur United tränar laget för närvarande tre gånger i veckan tillsammans med individuella sessioner, där fokus ligger på kondition och löpning framför allt annat fram till augusti. En ny svensk tränare har nyligen anslutit till klubben, vilket enligt Rozite har motiverats hela laget.

Rozite framhåller sin yngre syster Madlena, som är ny i laget denna säsong, som särskilt hårt arbetande under sommaren. Hennes personliga mål är att hjälpa laget så mycket som möjligt och fortsätta utvecklas, medan hon mest ser fram emot lagets första seriematch. Rozite ser wizards som det lag hon mest förväntar sig att möta, efter deras första mästerskapssegring.

Läs hela artikeln på Schweizer Unihockey

Öppnas i ny flik på unihockey.ch

Relaterade nyheter