Källa · Innebandymagazinet

Storvretatalangens speciella mål – framför gamla idolerna

ssl herr#Kasper Nybäck#Storvreta IBK#Sirius IBK#SM-final

Kasper Nybäck gjorde sitt första seniormål för Storvreta i en Svenska Cup-match mot Sirius – inför de samma spelare som han tidigare sett från läktaren.

Den 18-årige forwarden blev uppflyttad till A-laget så sent som i slutet av juli efter att ha spelat hela sin karriär i föreningen. I cupkrossen mot Sirius kom det stora ögonblicket då Nybäck satte 2–9 på vänsterkanten. Han omringades omedelbar av lagkamrater som han tidigare idoliserat från klacken.

För bara två månader sedan hade Nybäck inget seniorkontrakt och räknade inte alls med en plats i mästarlaget. Storvreta vann matchen mot Sirius med 14–3, där Sakarias Ulriksson blev fyramålsskytt tillsammans med Gabriel Kohonen som lagde upp flera mål.

Läs hela artikeln på Innebandymagazinet

Öppnas i ny flik på innebandymagazinet.se

Relaterade nyheter