Magnus Adolfsson lämnar sitt uppdrag som huvudtränare i Storvreta efter att ha fört laget till SM-guld. Den tuffa arbetsbelastningen blev avgörande för beslutet att inte förlänga kontraktet.
Adolfsson tog över tränarrollen under försäsongen efter att Mika Kohonen blev sjukskriven. Under hans ledning vann Storvreta SM-guldet – lagets tionde i historien – och han utsågs tillsammans med Kohonen till årets tränare i SSL. Redan i maj hade Adolfsson dock bestämt sig för att sluta.
Att kombinera huvudtränarrollen med sitt civila jobb som chef visade sig omöjligt att hålla på längre sikt. "Jag har känt att jag inte mäktat med att få en vardag för att överleva till pensionen. Det har funnits arbetsdagar som varit 20 timmar", säger Adolfsson till UNT. Han berättar också att han drabbades av omfattande migrän under vintern.
Nu står regerande mästarna utan huvudtränare då även Mika Kohonen inte ser ut att få fortsätta i rollen. Adolfsson hoppas dock att Storvreta kan slåss om guldet nästa säsong, men påpekar att spelarna behöver hitta tro och vilja i gruppen.