TV: Se hela presskonferensen härAtt förbehållet i anmälan inte godkändes innebär för de 20 lagen som skickade in det att de inte är anmälda till nästa säsongs SSL och förbundet har meddelat fortsatta samtal kommer ske med de åtta lag som anmält sig. FSSL kommer dock att överklaga att deras anmälningar med förbehåll inte godkänts. En process som kommer ta några veckor. — När vi skickar in vilket vi förhoppningsvis gör under onsdagen har förbundet två dagar på sig att svara till JN. De brukar ha möten på tisdagen och vi förmodar att de avfärdar vår överklagan. Då tar vi det till Riksidrottsnämnden och där kan det väl som snabbast få ett svar inom två veckor. Så jag skulle säga att vi vet inom 2-4 veckor. En överklagan som FSSL hoppas kommer gå igenom. — Vi har goda förhoppningar för att det ska lyckas. Det tar tid att överklaga genom systemet och vi jobbar vidare med RF, distriktförbundet och vi jobbar även med allsvenska och division 1 klubbar. Det här är en kamp för deras klubbar också att förbättra förutsättningar för eliten. Finns det någon liknande situation att luta sig mig gällande utfall? — Det gör det inte och det har RF också bekräftar. Det här ett väldigt speciellt fall inom svensk idrott i sättet som Svenska Innebandyförbundet väljer att agera. Det är jättesvårt att utvärdera möjligheterna men jag tycket det är märkligt att vi ska behöva slåss för att anmäla oss till vår egen liga. Men det finns inga andra liknade case att luta sig mot. RF tyckte att anmälan med förbehåll var ett rimlig anmälan av er? — Ja. Båda representanterna från RF och även när vi pratat med de efter sa att det var rimligt att skicka in en anmälan med förbehåll.
I nuläget är det fem damlag och tre herrlag som vars anmälan till SSL är godkänd. För förbundet innebär det ett påbörjat arbete om hur SSL ska se ut nästa år. För FSSL innebär det att de i väntan på beslut om överklagandet fortsätter det arbete med en egen liga som pågått efter att förhandlingarna avbröts i december.
— Men tiden rinner iväg här nu. Förbundet har redan kallat till möte och satt igång sitt arbete och planera för sina saker och vi får planera för vårt. Vi är mitt i det samtidigt som vi båda parter på mötet i onsdags lyfte fram att fokus skulle ligga på förhandling, säger Murman. Godkända anmälningar till SSL:Dam IKSU KAIS Mora IF Västerås Rönnby IBK Endre IF IBK Göteborg*
Herr Lindås Rasta IBK FC Helsingborg Växjö IBK TV: Se hela presskonferensen här LÄS MER: FSSL överklagar de ej godkända anmälningar LÄS MER: Åtta lag anmälda till SSL - förbehållet godkänts inte
Tack för att du läser - hjälp oss fortsätta bevaka Svensk innebandy
Ibnytt.ses skapades i september 2016 för att öka och höja bevakningen av innebandyn i Sverige. Detta har vi sedan dess till största del gjort på ideell basis.
För att vi ska kunna fortsätta rapportera om innebandyn i Sverige och ge dig det senaste behöver vi ditt stöd. Vi vill inte låsa in sajten i en plustjänst eller liknande utan tror att det bästa för innebandy som sport är att vem som helst kan läsa om sporten och följa sitt favoritlag.
Tycker du om det vi gör och uppskattar det vi skriver så får du väldigt gärna stötta oss. Enklaste sättet är att swisha valfritt belopp till 1234545265.
Ditt bidrag gör att vi kan fortsätta bevaka innebandyn och utvecklas som sajt i vår bevakning. Stort tack för att du är med och skapar ibnytt.se.
Swisha XXX belopp till 1234545265
Frågor? Mejla vår grundare Jonathan Rudman på [email protected].
