- Lisa börjar bli en rutinerad stöttespelare, trots att hon bara är 25 år ung. En skönt grinig vinnarskalle och spelskicklig lirare i samma paket. Lisa kommer att vara en offensiv nyckelspelare som vi ska kräma ännu lite mer poäng ur kommande säsong, säger Pixbos tränare Per Tjusberg i ett pressmeddelande.
Andebratt med 4 A-landskamper på meritlistan gjorde förra säsongen 12 mål och 16 assist är en av Pixbos mest rutinerade spelare. Efter en dipp förra säsongen vill Andebratt nu satsa rejält igen.
- Efter en liten dipp förra säsongen så har jag fått motivation tillbaks för att satsa igen. Jag har saknat tjejerna i laget och tempot i spelet så därför känns spel i SSL rätt just nu. Att spela i Pixbo blev därför ett ganska enkelt val för mig då jag har ett år kvar av mina studier och trivs bra med livet i övrigt här i Göteborg, säger Andebratt och blickar fram mot den kommande säsongen: - Förväntningarna på kommande säsong är stora. Det råder inga tvivel om att laget går för guld och jag tror att vi har det som krävs för att återigen slåss i toppen. Det blir även spännande att se hur vi utvecklas som lag med ny ledarstab. Personligen så hoppas jag att jag kan bidra med mycket i år. Jag vill ta ett stort ansvar och hoppas på att få utrymme för att göra en av mina bästa säsonger hittills.